Jak by vypadal každodenní život v eurozóně? Martin Slaný z DRFG odpovídá na aktuální téma
V roce 2024 se opět otevírá diskuze o možném zavedení eura v České republice. Co si o životě v eurozóně myslí Martin Slaný, který je hlavním ekonomem investiční skupiny Davida Rusňáka dlouhodobě se zabývající investičními fondy a dluhopisy?
Martin Slaný, který je hlavním ekonomem investiční skupiny DRFG již od roku 2018, se netají názorem, že není pro přijetí eura. Proč?
„Euro je jen zástupným tématem. Mnohem závažnější je dle mého pomalé oživení české ekonomiky, klesající kupní síla obyvatel nebo vysoká inflace. Euro jen odvádí pozornost,“ říká na úvod Martin Slaný ze skupiny Davida Rusňáka.
Euro versus koruna
„Já jsem zastáncem koruny, ne eura. A obecně jsem zastáncem flexibilních kurzů. Ceny by podle mého měly být co nejvíce flexibilní bez státních zásahů. Jsem zastáncem koruny, protože v období covidové pandemie i po ní ukázala, že opravdu funguje,“ vysvětluje.
Následně dodává: „Jsem pevně přesvědčen, že se nikdy nemá měnit něco, co funguje, za něco, co prokazatelně nefunguje. A za to, co pro naši ekonomiku představuje velké náklady a rizika.“
V koruně vidí sílu i stabilitu.
„Česká koruna se během šoků, jako byl zejména covid a inflace, respektive energetická krize, předvedla jako spolehlivě fungující měna, která ekonomice v takových situacích nejen pomáhá, ale navíc ji i stabilizuje. A to je za mě velice silný argument, proč ji udržet,“ pokračuje ve svém povídání Slaný.
Eurozóna neřeší makroekonomické problémy české ekonomiky
„S eurem by makroekonomické problémy, se kterými se momentálně potýká česká ekonomika, byly nepochybně ještě větší,“ říká.
„Když například přišel covid, koruna oslabila, což zlevnilo vývoz. Slabší koruna pomohla konkurenceschopnosti podniků, které vyvážely, aniž by musely snižovat ceny,“ uzavírá téma Slaný z Rusňákovy DRFG.
Autor: Michal Pecka