Podnikatelé mají strach z vysokých nákladů na EET
Spuštění elektronické evidence tržeb vyvolává v mnohých drobných podnikatelích strach z budoucnosti. Každý vám kývne na odvěkou pravdu, že každý strůjcem vlastního štěstí, ale vzápětí se zamyslí, jestli nedochází k přílišnému vlivu od jiných osob a institucí. Zkrachují podnikatelé nebo se přizpůsobí?
Přežít současný nápor v podnikání
Hodně živnostníků se ani na chvíli nezastaví. Obětují své práci nejen večery, ale i víkendy, svátky a vlastní dovolenou. Výdělky sotva trochu převyšují náklady na bezproblémový provoz. Najednou přijde další rána v podobě nové položky do výdajů. „A kolik vlastně stojí ty EET pokladny?“ ptají se nejprve známých, posléze i kompetentnějších jedinců.
Paní Jiřina se věnuje výrobě keramiky už několik let. Nesmírně ji baví vyrábět různé hrnky, talíře, misky, kalíšky a upomínkové předměty. O víkendech jezdí na řemeslné jarmarky, kde prodává, co stihla zhotovit za uplynulý týden. Zisky z prodeje se rozhodně neřadí k vysokým, ale uživí sebe a malého syna. Kvůli EET si však bude muset pořídit chytrý telefon, internetové připojení a bezdrátovou tiskárnu účtenek. Navíc ji čeká měsíční placení poplatku za aplikaci. Samoživitelku ani trochu netěší další zásah do už tak mizerného rozpočtu.
Ani internetové obchody se nevyhnou virtuálním účtenkám
Stal se pro vás nový internetový obchod výhrou? Neradujte se předčasně. Povinnost elektronického evidování čeká na část majitelů e-shopů již od března 2017. Půjde o online obchody s nabídkou placení kartou. Zákazníkům lze předávat elektronické nebo papírové účtenky – postačí i poslání ve formě emailu. Výjimka se vyjednala pro dobírky – finanční částky se nepřijímají přímo. Každý internetový obchod, kde dochází k posílání peněz pouze bezhotovostním převodem – příkazem k úhradě, se rovněž vylučuje z povinnosti evidovat tržby elektronicky.
Dobrá zpráva na konec: Kdo může být naprosto v klidu? Uživatelé rozhraní Shoptet.cz. S ním lze všechny starosti se zavedením EET hodit za hlavu. Vyzkoušejte to.